Microsoft kullanıcılara kulak verdi, şifre devri sona eriyor

Artık kullanıcılar, geleneksel şifreler yerine daha güvenli ve pratik olan anahtarlarla hesaplarına giriş yapabilecekler. Bu değişiklik, özellikle siber güvenlik konusunda endişeleri olan kullanıcılar için büyük bir rahatlık sunuyor.

Microsoft, tüm dünyada bilgi teknolojisi çalışanlarını da unutmayarak, Dünya Şifre Günü’nde şifreleri yok etme misyonunu kutluyor. Şirket, Apple ve Google‘ın ardından neredeyse iki yıl sonra, tüketici için anahtar desteğini Microsoft hesaplarına sunarak önemli bir adım attı.

Anahtar kurulumu yapıldıktan sonra, yüz tanıma, parmak izi veya cihaz PIN’i kullanarak Microsoft hesabınıza giriş yapmanıza olanak tanır. Bu özellik sadece Windows‘ta değil, aynı zamanda Apple ve Google’ın mobil ve masaüstü platformlarında da işlevsel.

Microsoft kullanıcılara kulak verdi, şifre devri sona eriyor

Anahtarlar, hesabınıza erişim sağlamanın daha kolay ve güvenli bir yolunu sunar. Kriptografik anahtar çifti kullanarak sadece sizin erişiminize izin verir. Anahtar çiftinin bir yarısı yerel cihazınızda, güvenli yerel girişiniz aracılığıyla erişilebilir bir şekilde saklanırken, diğer yarısı uygulama veya web sitesinde kalır. İkisinin de giriş yapmak için gerekliliği, şifre sızıntıları ve kimlik avı saldırıları gibi durumlar için caydırıcı bir rol oynar.

Apple, Google ve şimdi de Microsoft’un yanı sıra anahtarları benimseyen şirketler arasında Amazon, 1Password, Dashlane, Docusign, eBay, PayPal ve WhatsApp gibi isimler bulunuyor. Google, anahtarlarının zaten bir milyar kez kullanıldığını açıkladı.

Microsoft‘un anahtar desteği, bugünden itibaren şirketin masaüstü uygulamaları ve web sitelerinde, Microsoft 365 (Office) ve Copilot AI yardımcısı dahil olmak üzere aktif. Şirket, mobil uygulamalar için anahtar desteğinin “önümüzdeki haftalarda” sunulacağını belirtiyor.

Microsoft hesabınıza giriş yaparak ve talimatları takip ederek bu yeniliği hemen deneyimleyebilirsiniz. Bu, hem daha güvenli bir dijital deneyim sağlıyor hem de geleneksel şifre yöntemlerinin ötesine geçilmesine olanak tanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir